VHT470M10
Mfr.Part #
VHT470M10
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Stock
650
In Stock :
650
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance :
470 µF
Voltage - Rated :
10 V
Datasheets
VHT470M10
NTE Electronics, Inc. VHT470M10
VHT 470 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.315" Dia (8.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can