VHT3.3M250
Mfr.Part #
VHT3.3M250
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Stock
909
In Stock :
909
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Capacitance :
3.3 µF
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
250 V
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Datasheets
VHT3.3M250
NTE Electronics, Inc. VHT3.3M250
VHT 3.3 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.394" Dia (10.00mm) -25°C ~ 105°C Polar Radial, Can