VHT10M250
Mfr.Part #
VHT10M250
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Stock
69
In Stock :
69
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Voltage - Rated :
250 V
Capacitance :
10 µF
Datasheets
VHT10M250
NTE Electronics, Inc. VHT10M250
VHT 10 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.394" Dia (10.00mm) -25°C ~ 105°C Polar Radial, Can