VE-21Z-MW-B1
Mfr.Part #
VE-21Z-MW-B1
Description
DC DC CONVERTER 2V 40W
Efficiency :
90%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Approval Agency :
TUV, UL
Size / Dimension :
4.60Lx2.40W x 1.07 H 116.8mmx61.0mmx27.1mm
Voltage - Input (Min) :
21V
Voltage - Output 1 :
2V
Max Output Current :
20A
Max Power Dissipation :
40W
Series :
VE-200™ (100W)
Output Voltage :
2V
Voltage - Input (Max) :
32V
Published :
Input Voltage-Nom :
24V
Power (Watts) :
40W
Voltage - Isolation :
3kV
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Height :
27.178mm
Datasheets
VE-21Z-MW-B1
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD