VE-200-EX-B1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VE-200-EX-B1
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 75W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Package / Case :
Full Brick
Input Voltage-Nom :
12V
Approval Agency :
TUV, UL
Power (Watts) :
75W
Output Voltage :
5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Input (Min) :
10V
Applications :
ITE (Commercial)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
VE-200™ (75W)
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Isolation :
3kV
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Height :
27.178mm
Voltage - Input (Max) :
20V
Efficiency :
88%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
75W
Type :
Isolated Module
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
4.60Lx2.40W x 1.07 H 116.8mmx61.0mmx27.1mm