VE-21Z-CX-S
Mfr.Part #
VE-21Z-CX-S
Description
DC DC CONVERTER 2V 30W
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Protections :
THERMAL; CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
Package / Case :
Full Brick
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Not Applicable
Qualification Status :
Not Qualified
Efficiency :
90%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Min) :
21V
Mounting Type :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Number of Terminations :
9
Trim/Adjustable Output :
yes
Power (Watts) :
30W
Max Power Dissipation :
30W
Published :
Series :
VE-200™ (75W)
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage :
2V
Input Voltage-Nom :
24V
Terminal Form :
PIN/PEG
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Output 1 :
2V
Voltage - Input (Max) :
32V
Total Power Output-Max :
75W
Type :
Isolated Module
Approval Agency :
UL; CE; VDE; CSA; TUV; BABT
Max Output Current :
15A
Height :
13.208mm
Voltage - Isolation :
3kV
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Datasheets
VE-21Z-CX-S
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD