VE-21W-IX-S
Mfr.Part #
VE-21W-IX-S
Description
DC DC CONVERTER 5.5V 75W
Voltage - Input (Max) :
32V
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Power (Watts) :
75W
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Not Applicable
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
JESD-609 Code :
e3
Series :
VE-200™ (75W)
Voltage - Output 1 :
5.5V
Efficiency :
90%
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Input Voltage-Nom :
24V
Package / Case :
Full Brick
Terminal Form :
PIN/PEG
Number of Functions :
1
Output Voltage :
5.5V
Trim/Adjustable Output :
yes
Height :
13.208mm
Voltage - Isolation :
3kV
Max Output Current :
13.64A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
9
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Power Dissipation :
75W
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Input (Min) :
21V
Datasheets
VE-21W-IX-S
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD