VE-21W-CX-F2
Mfr.Part #
VE-21W-CX-F2
Description
DC DC CONVERTER 5.5V 75W
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Output 1 :
5.5V
Package / Case :
Full Brick
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Size / Dimension :
4.60Lx1.86W x 1.05 H 116.8mmx47.2mmx26.7mm
Height :
26.67mm
Efficiency :
90%
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
75W
Max Output Current :
13.64A
Series :
VE-200™ (75W)
Trim/Adjustable Output :
yes
Voltage - Input (Min) :
21V
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Input Voltage-Nom :
24V
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
9
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Output Voltage :
5.5V
Voltage - Isolation :
3kV
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
PIN/PEG
Voltage - Input (Max) :
32V
Number of Functions :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
75W
Datasheets
VE-21W-CX-F2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD