VE-21R-CX-S
Mfr.Part #
VE-21R-CX-S
Description
DC DC CONVERTER 7.5V 75W
Series :
VE-200™ (75W)
Power (Watts) :
75W
Voltage - Input (Min) :
21V
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Number of Terminations :
9
Operating Temperature :
-25°C~85°C
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Max Power Dissipation :
75W
Full Brick
Pbfree Code :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Functions :
1
Efficiency :
90%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Isolation :
3kV
Height :
13.208mm
Output Voltage :
7.5V
Published :
Voltage - Output 1 :
7.5V
Number of Outputs :
1
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
10A
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Trim/Adjustable Output :
yes
Isolated Module
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Max) :
32V
Input Voltage-Nom :
24V
Terminal Form :
PIN/PEG
Datasheets
VE-21R-CX-S
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD