VE-21N-EW-F4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VE-21N-EW-F4
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 18.5V 100W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Type :
Isolated Module
Series :
VE-200™ (100W)
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Size / Dimension :
4.60Lx1.86W x 1.05 H 116.8mmx47.2mmx26.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Input Voltage-Nom :
24V
Voltage - Isolation :
3kV
Max Power Dissipation :
100W
Mount :
Through Hole
Published :
Package / Case :
Full Brick
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Voltage - Output 1 :
18.5V
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage :
18.5V
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
TUV, UL
Voltage - Input (Max) :
32V
Power (Watts) :
100W
Packaging :
Bulk
Voltage - Input (Min) :
21V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Efficiency :
88%
Max Output Current :
5.41A
Height :
26.67mm
Datasheets
VE-21N-EW-F4
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD