VE-21L-CY-S
Mfr.Part #
VE-21L-CY-S
Description
DC DC CONVERTER 28V 50W
Published :
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
1.79A
Approval Agency :
UL; CE; VDE; CSA; TUV; BABT
Number of Outputs :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Series :
VE-200™ (50W)
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Max Power Dissipation :
50W
Voltage - Output 1 :
28V
Voltage - Isolation :
3kV
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Input (Max) :
32V
Number of Terminations :
9
Output Voltage :
28V
Bulk
Trim/Adjustable Output :
yes
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Terminal Form :
PIN/PEG
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Power (Watts) :
50W
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Pbfree Code :
yes
Efficiency :
90%
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Number of Functions :
1
Terminal Position :
Dual
Mount :
Through Hole
Protections :
THERMAL; CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
Height :
13.208mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Min) :
21V
Input Voltage-Nom :
24V