VE-21L-CX-S
Mfr.Part #
VE-21L-CX-S
Description
DC DC CONVERTER 28V 75W
Voltage - Output 1 :
28V
Approval Agency :
UL; CE; VDE; CSA; TUV; BABT
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Number of Outputs :
1
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Package / Case :
Full Brick
Qualification Status :
Not Qualified
Max Output Current :
2.68A
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height :
13.208mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power (Watts) :
75W
Max Power Dissipation :
75W
Voltage - Input (Max) :
32V
Voltage - Input (Min) :
21V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Trim/Adjustable Output :
yes
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Number of Terminations :
9
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Type :
Isolated Module
Output Voltage :
28V
Protections :
THERMAL; CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
Series :
VE-200™ (75W)
Terminal Form :
PIN/PEG
Voltage - Isolation :
3kV
Pbfree Code :
yes
Input Voltage-Nom :
24V
Efficiency :
90%
Datasheets
VE-21L-CX-S
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD