VE-21L-CU-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VE-21L-CU-S
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 28V 200W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
32V
Max Output Current :
7.14A
Voltage - Isolation :
3kV
Min Input Voltage :
21V
Voltage - Input (Min) :
21V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Efficiency :
90%
Min Operating Temperature :
-25°C
Height :
13.208mm
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
ITE (Commercial)
Series :
VE-200™ (200W)
Max Operating Temperature :
85°C
Published :
Width :
45.72mm
Power (Watts) :
200W
Voltage - Output 1 :
28V
Max Power Dissipation :
200W
Length :
116.84mm
Type :
Isolated Module
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Packaging :
Bulk
Current - Output (Max) :
7.14A
Package / Case :
Full Brick
Mounting Type :
Through Hole
Max Input Voltage :
32V
Datasheets
VE-21L-CU-S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD