VE-21K-MW-S
Mfr.Part #
VE-21K-MW-S
Description
DC DC CONVERTER 40V 100W
Max Power Dissipation :
100W
Number of Functions :
Height :
13.208mm
Number of Terminations :
9
Series :
VE-200™ (100W)
Mount :
Through Hole
Terminal Position :
Dual
Max Output Current :
2.5A
Voltage - Input (Min) :
21V
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Input (Max) :
32V
Pbfree Code :
yes
OCP, OTP, OVP, SCP
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage :
40V
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Efficiency :
90%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
PIN/PEG
Input Voltage-Nom :
24V
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Trim/Adjustable Output :
yes
Power (Watts) :
100W
Voltage - Output 1 :
40V
Number of Outputs :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Voltage - Isolation :
3kV
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Datasheets
VE-21K-MW-S
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD