VE-21K-IW-B1
Mfr.Part #
VE-21K-IW-B1
Description
DC DC CONVERTER 40V 100W
Height :
27.178mm
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Max) :
32V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Power (Watts) :
100W
Published :
Approval Agency :
TUV, UL
Input Voltage-Nom :
24V
Output Voltage :
40V
Series :
VE-200™ (100W)
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Size / Dimension :
4.60Lx2.40W x 1.07 H 116.8mmx61.0mmx27.1mm
Voltage - Input (Min) :
21V
Max Power Dissipation :
100W
Max Output Current :
2.5A
Efficiency :
90%
Voltage - Output 1 :
40V
Datasheets
VE-21K-IW-B1
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD