VE-210-MX-S
Mfr.Part #
VE-210-MX-S
Description
DC DC CONVERTER 5V 75W
Voltage - Input (Min) :
21V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Input Voltage-Nom :
24V
Mounting Type :
Through Hole
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Efficiency :
90%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
PIN/PEG
Protections :
THERMAL; CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
Height :
13.208mm
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Max) :
32V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Power (Watts) :
75W
Max Power Dissipation :
75W
Max Output Current :
15A
Number of Terminations :
9
Number of Outputs :
1
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage :
5V
Approval Agency :
UL; CE; VDE; CSA; TUV; BABT
Voltage - Output 1 :
5V
Terminal Position :
Dual
Series :
VE-200™ (75W)
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Mount :
Through Hole
Trim/Adjustable Output :
yes
Datasheets
VE-210-MX-S
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD