VE-20X-MY-S
Mfr.Part #
VE-20X-MY-S
Description
DC DC CONVERTER 5.2V 50W
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Pbfree Code :
yes
Not Applicable
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Through Hole
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Input Voltage-Nom :
12V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Output Voltage :
5.2V
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
9.62A
Voltage - Input (Min) :
10V
Voltage - Isolation :
3kV
Efficiency :
90%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Power (Watts) :
50W
Voltage - Input (Max) :
20V
Max Power Dissipation :
50W
Number of Terminations :
9
Trim/Adjustable Output :
yes
Terminal Form :
PIN/PEG
Published :
Voltage - Output 1 :
5.2V
Series :
VE-200™ (50W)