VE-20T-EX-B1
Mfr.Part #
VE-20T-EX-B1
Description
DC DC CONVERTER 6.5V 75W
Voltage - Isolation :
3kV
Series :
VE-200™ (75W)
Voltage - Input (Min) :
10V
Approval Agency :
TUV, UL
Voltage - Output 1 :
6.5V
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Published :
Max Power Dissipation :
75W
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Power (Watts) :
75W
Efficiency :
88%
Height :
27.178mm
Size / Dimension :
4.60Lx2.40W x 1.07 H 116.8mmx61.0mmx27.1mm
Max Output Current :
11.54A
Voltage - Input (Max) :
20V
Output Voltage :
6.5V
Input Voltage-Nom :
12V
Datasheets
VE-20T-EX-B1
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD