VE-20T-CY-S
Mfr.Part #
VE-20T-CY-S
Description
DC DC CONVERTER 6.5V 50W
Through Hole
Terminal Form :
PIN/PEG
Trim/Adjustable Output :
yes
Height :
13.208mm
Pbfree Code :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Efficiency :
90%
Power (Watts) :
50W
Voltage - Input (Min) :
10V
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Output Voltage :
6.5V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Series :
VE-200™ (50W)
Voltage - Isolation :
3kV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Input Voltage-Nom :
12V
Max Output Current :
7.69A
Full Brick
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
9
Published :
Voltage - Input (Max) :
20V
Number of Outputs :
1
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Voltage - Output 1 :
6.5V
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
50W
Datasheets
VE-20T-CY-S
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD