VE-20T-CY-B1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VE-20T-CY-B1
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 6.5V 50W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Max Output Current :
7.69A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
VE-200™ (50W)
Package / Case :
Full Brick
Efficiency :
90%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
4.60Lx2.40W x 1.07 H 116.8mmx61.0mmx27.1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
TUV, UL
Height :
27.178mm
Power (Watts) :
50W
Voltage - Input (Min) :
10V
Mount :
Through Hole
Output Voltage :
6.5V
Voltage - Input (Max) :
20V
Max Power Dissipation :
50W
Packaging :
Bulk
Voltage - Output 1 :
6.5V
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
ITE (Commercial)
Type :
Isolated Module
Number of Outputs :
1
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Input Voltage-Nom :
12V
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Voltage - Isolation :
3kV
Datasheets
VE-20T-CY-B1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD