VE-20M-IX-F2
Mfr.Part #
VE-20M-IX-F2
Description
DC DC CONVERTER 10V 75W
Voltage - Input (Max) :
20V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Protections :
THERMAL; CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Efficiency :
90%
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
9
Output Voltage-Min :
9V
Voltage - Input (Min) :
10V
Input Voltage-Nom :
12V
Terminal Form :
PIN/PEG
Approval Agency :
UL; CE; VDE; CSA; TUV; BABT
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
7.5A
Height :
26.67mm
Trim/Adjustable Output :
yes
Output Voltage :
10V
Size / Dimension :
4.60Lx1.86W x 1.05 H 116.8mmx47.2mmx26.7mm
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
75W
Power (Watts) :
75W
Series :
VE-200™ (75W)
Number of Functions :
Voltage - Isolation :
3kV
Datasheets
VE-20M-IX-F2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD