VE-20L-MX-F2
Mfr.Part #
VE-20L-MX-F2
Description
DC DC CONVERTER 28V 75W
Voltage - Isolation :
3kV
Trim/Adjustable Output :
yes
Power (Watts) :
75W
Voltage - Input (Min) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Published :
Protections :
THERMAL; CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
Series :
VE-200™ (75W)
Number of Functions :
1
Max Power Dissipation :
75W
Size / Dimension :
4.60Lx1.86W x 1.05 H 116.8mmx47.2mmx26.7mm
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output 1 :
28V
Package / Case :
Full Brick
Terminal Form :
PIN/PEG
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Number of Terminations :
9
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Approval Agency :
UL; CE; VDE; CSA; TUV; BABT
Input Voltage-Nom :
12V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage :
28V
Height :
26.67mm
Max Output Current :
2.68A