VE-20J-IX-F3
Mfr.Part #
VE-20J-IX-F3
Description
DC DC CONVERTER 36V 75W
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Approval Agency :
TUV, UL
Output Voltage :
36V
Series :
VE-200™ (75W)
Voltage - Output 1 :
36V
Power (Watts) :
75W
Height :
20.066mm
Size / Dimension :
4.60Lx1.86W x 0.79 H 116.8mmx47.2mmx20.1mm
Voltage - Isolation :
3kV
Max Output Current :
2.08A
Applications :
ITE (Commercial)
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Input Voltage-Nom :
12V
Efficiency :
90%
Voltage - Input (Max) :
20V
Max Power Dissipation :
75W
Voltage - Input (Min) :
10V
Datasheets
VE-20J-IX-F3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD