VE-20J-CX-F1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VE-20J-CX-F1
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 36V 75W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Voltage - Isolation :
3kV
Size / Dimension :
4.60Lx1.86W x 0.79 H 116.8mmx47.2mmx20.1mm
Output Voltage :
36V
Terminal Form :
PIN/PEG
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
Input Voltage-Nom :
12V
Trim/Adjustable Output :
yes
Power (Watts) :
75W
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Efficiency :
90%
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Terminal Position :
Dual
Voltage - Output 1 :
36V
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
75W
Voltage - Input (Min) :
10V
Package / Case :
Full Brick
Published :
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Max Output Current :
2.08A
Qualification Status :
Not Qualified
Applications :
ITE (Commercial)
ECCN Code :
EAR99
Type :
Isolated Module
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Series :
VE-200™ (75W)
Number of Terminations :
9
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height :
20.066mm
Voltage - Input (Max) :
20V
Pbfree Code :
yes
Datasheets
VE-20J-CX-F1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD