VE-20F-EY-F3
Mfr.Part #
VE-20F-EY-F3
Description
DC DC CONVERTER 72V 50W
Max Output Current :
694mA
Input Voltage-Nom :
12V
Size / Dimension :
4.60Lx1.86W x 0.79 H 116.8mmx47.2mmx20.1mm
Number of Outputs :
1
Series :
VE-200™ (50W)
Efficiency :
88%
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Max Power Dissipation :
50W
Voltage - Input (Min) :
10V
Approval Agency :
TUV, UL
Voltage - Input (Max) :
20V
Height :
20.066mm
Power (Watts) :
50W
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Voltage - Output 1 :
72V
Voltage - Isolation :
3kV
Datasheets
VE-20F-EY-F3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD