VE-20F-CY-F2
Mfr.Part #
VE-20F-CY-F2
Description
DC DC CONVERTER 72V 50W
Voltage - Output 1 :
72V
Packaging :
Bulk
Terminal Position :
Dual
Input Voltage-Nom :
12V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Voltage - Isolation :
3kV
Series :
VE-200™ (50W)
Max Power Dissipation :
50W
Pbfree Code :
yes
Voltage - Input (Min) :
10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Max) :
20V
Output Voltage :
72V
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Number of Functions :
1
Efficiency :
90%
Mount :
Through Hole
Trim/Adjustable Output :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Size / Dimension :
4.60Lx1.86W x 1.05 H 116.8mmx47.2mmx26.7mm
JESD-609 Code :
e3
Max Output Current :
694mA
Isolated Module
Number of Terminations :
9
ITE (Commercial)
Terminal Form :
PIN/PEG
Power (Watts) :
50W
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Qualification Status :
Not Qualified
Height :
26.67mm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
VE-20F-CY-F2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD