VE-20B-EY-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VE-20B-EY-S
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 95V 50W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Number of Functions :
1
Voltage - Output 1 :
95V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Efficiency :
88%
Power (Watts) :
50W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Output Current :
526mA
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Max Power Dissipation :
50W
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Voltage - Input (Min) :
10V
Number of Outputs :
1
Terminal Form :
PIN/PEG
Input Voltage-Nom :
12V
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Terminal Position :
Dual
Published :
Output Voltage :
95V
Pbfree Code :
yes
Type :
Isolated Module
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Isolation :
3kV
Series :
VE-200™ (50W)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Qualification Status :
Not Qualified
Height :
13.208mm
Applications :
ITE (Commercial)
Number of Terminations :
9
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Input (Max) :
20V
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Full Brick
Trim/Adjustable Output :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Datasheets
VE-20B-EY-S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD