VDRS10P275AME
Mfr.Part #
VDRS10P275AME
Package / Case
Disc 12mm
Description
VARISTOR 430V 2.5KA DISC 12MM
Maximum DC Volts :
350V
Lead/Base Style :
Radial
Varistor Voltage (Typ) :
430V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamping Current :
25A
Capacitance @ Frequency :
270pF @ 1kHz
Package / Case :
Disc 12mm
Varistor Voltage :
430V
Max Surge Current :
2.5kA
Current - Surge :
2.5kA
Lead Pitch :
7.5mm
Varistor Voltage (Max) :
473V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage Tolerance :
10%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Clamping Voltage :
710V
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Min Operating Temperature :
-40°C
Depth :
5.4mm
Max Voltage Rating (AC) :
275V
Max Voltage Rating (DC) :
350V
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
VDRS
Maximum AC Volts :
275V
Energy :
63J
Published :
Capacitance :
270pF
Varistor Voltage (Min) :
387V
Datasheets
VDRS10P275AME
Introducing Vishay VDRS10P275AME from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 12mm, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, VDRS10P275AME pinout, VDRS10P275AME datasheet PDF, VDRS10P275AME amp .Beyond Vishay VDRS10P275AME ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.