VDRS-20-15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VDRS-20-15
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC CONVERTER 15V 20W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Applications :
ITE (Commercial)
Efficiency :
85%
Height :
89.916mm
Series :
VDRS-20 (24W)
Voltage - Input :
88V~264VAC
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Isolation :
3kV
Number of Outputs :
1
Trim/Adjustable Output :
yes
Operating Temperature :
-20°C~70°C With Derating
Mounting Type :
DIN Rail
Feature :
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Type :
Enclosed
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Voltage :
15V
Lead Free :
Lead Free
Output Power :
21W
Pbfree Code :
yes
Approval Agency :
CE, cULus, cURus, TUV
Mount :
DIN Rail
Size / Dimension :
3.90Lx0.91W x 3.54 H 99.0mmx23.0mmx90.0mm
JESD-30 Code :
R-XXMA-X7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Input Voltage-Nom :
115V
Power (Watts) :
20W
Number of Terminations :
7
Max Power Dissipation :
20W
Max Output Current :
1.4A