VDRS07H350TME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VDRS07H350TME
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Disc 9mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 560V 1.2KA DISC 9MM
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Energy :
39J
Varistor Voltage (Min) :
504V
Depth :
5.8mm
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Surge Current :
1.2kA
Varistor Voltage (Max) :
616V
Number of Circuits :
1
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Radial
Min Operating Temperature :
-40°C
Varistor Voltage (Typ) :
560V
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance @ Frequency :
110pF @ 1kHz
Capacitance :
110pF
Current - Surge :
1.2kA
Maximum DC Volts :
460V
Max Voltage Rating (AC) :
350V
Clamping Current :
10A
Clamping Voltage :
920V
Voltage Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
11 Weeks
Series :
VDRS
Maximum AC Volts :
350V
Package / Case :
Disc 9mm
Max Operating Temperature :
85°C
Varistor Voltage :
560V
Max Voltage Rating (DC) :
460V
Datasheets
VDRS07H350TME
Introducing Vishay VDRS07H350TME from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 9mm, VDRS07H350TME pinout, VDRS07H350TME datasheet PDF, VDRS07H350TME amp .Beyond Vishay VDRS07H350TME ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.