VDRS07H300BKE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VDRS07H300BKE
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Disc 9mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 470V 1.2KA DISC 9MM
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Lead/Base Style :
Radial
Max Surge Current :
1.2kA
Series :
VDRS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum DC Volts :
385V
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-40°C
Energy :
40J
Varistor Voltage :
470V
Depth :
5.3mm
Max Voltage Rating (DC) :
385V
Maximum AC Volts :
300V
Capacitance @ Frequency :
130pF @ 1kHz
Number of Circuits :
1
Lead Pitch :
5mm
Varistor Voltage (Min) :
423V
Varistor Voltage (Max) :
517V
Voltage Tolerance :
10%
Capacitance :
130pF
Published :
Clamping Current :
10A
Current - Surge :
1.2kA
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
11 Weeks
Varistor Voltage (Typ) :
470V
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Mounting Type :
Through Hole
Clamping Voltage :
800V
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Disc 9mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
VDRS07H300BKE
Introducing Vishay VDRS07H300BKE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 9mm, Operating Temperature:-40°C~85°C, VDRS07H300BKE pinout, VDRS07H300BKE datasheet PDF, VDRS07H300BKE amp .Beyond Vishay VDRS07H300BKE ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.