VBO55-14NO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VBO55-14NO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
FO-T-A
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1P 1.4KV 55A FO-T-A
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Base Part Number :
VBO55
RoHS :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
UPPER
Product Status :
Obsolete
Average Rectified Current :
55A
JESD-30 Code :
R-XUFM-X11
Reach Compliance Code :
Compliant
Forward Voltage :
1.6V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Mount :
Chassis Mount, Screw
Number of Terminations :
11
Max Operating Temperature :
150 °C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
4
Package / Case :
FO-T-A
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
700A
Surface Mount :
No
Series :
IXYS Corporation
Peak Non-Repetitive Surge Current :
820A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.4kV
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1400 V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Number of Terminals :
11
Number of Elements :
1
Current - Average Rectified (Io) :
55 A
Base Product Number :
VBO55
Configuration :
BRIDGE, 4 ELEMENTS
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 1400V
Qualification Status :
Not Qualified
Case Connection :
Isolated
Diode Type :
Single Phase
Output Current-Max :
55 A
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6V @ 150A
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Package :
Bulk
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Phases :
1
Package Shape :
RECTANGULAR
Datasheets
VBO55-14NO7
Single Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C~150°C TJ 500μA @ 1400V 1.6V @ 150A 11-Termination 1-Phase FO-T-A Bulk
VBO55-14NO7 Overview
Based on the base part number VBO55, a number of related parts can be identified.A FO-T-A package electronic component is basically a type of electronic component.Mounting method of the device is Chassis Mount, Screw.Keeping the temperature at -40°C~150°C TJ ensures normal operation.Its maximum output voltage is 55 A.
VBO55-14NO7 Features
FO-T-A package
operating at a temperature of -40°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 55 A
VBO55-14NO7 Applications
There are a lot of IXYS
VBO55-14NO7 applications of bridge rectifiers.
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A