VBO55-08NO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VBO55-08NO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
FO-T-A
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1P 800V 55A FO-T-A
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
HTS Code :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
820A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Max Operating Temperature :
150 °C
Number of Phases :
1
Voltage - Peak Reverse (Max) :
800V
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Average Rectified (Io) :
55A
Base Part Number :
VBO55
Number of Terminations :
11
Terminal Position :
UPPER
Min Operating Temperature :
-40 °C
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminals :
11
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
FO-T-A
Surface Mount :
No
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
800 V
Forward Voltage :
1.6V
Mount :
Chassis Mount, Screw
Base Product Number :
VBO55
Diode Type :
Single Phase
IXYS Corporation
Average Rectified Current :
55A
Package Shape :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Package :
Bulk
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6V @ 150A
RoHS :
Compliant
Number of Pins :
4
Output Current-Max :
55 A
Number of Elements :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 800V
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
Isolated
Product Status :
Obsolete
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Configuration :
BRIDGE, 4 ELEMENTS
Non-rep Pk Forward Current-Max :
700A