VB30150C-M3/4W
Mfr.Part #
VB30150C-M3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 30A 150V TO-263AB
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
150V
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
EFFICIENCY
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.36V @ 15A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
140A
Number of Pins :
3
Forward Current :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200μA @ 150V
Peak Reverse Current :
200μA
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
22 Weeks
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Element Configuration :
Common Cathode
Average Rectified Current :
15A
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Datasheets
VB30150C-M3/4W
Vishay VB30150C-M3/4W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 15A 150V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VB30150C-M3/4W Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 30A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 200μA.
VB30150C-M3/4W Features
a peak voltage of 200μA
a reverse voltage peak of 200μA
VB30150C-M3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VB30150C-M3/4W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23