VB30100C-M3/4W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VB30100C-M3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 30A 100V TO-263AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Average Rectified Current :
15A
Series :
TMBS®
Reach Compliance Code :
Unknown
Non-rep Pk Forward Current-Max :
160A
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Common Cathode
Number of Phases :
1
Diode Element Material :
SILICON
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Number of Elements :
2
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
Reverse Current-Max :
500μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
800mV @ 15A
Factory Lead Time :
22 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Application :
EFFICIENCY
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500µA @ 100V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Schottky
Operating Temperature (Max) :
150°C
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
HTS Code :
Datasheets
VB30100C-M3/4W
Vishay VB30100C-M3/4W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 15A 100V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VB30100C-M3/4W Overview
The forward voltage should be monitored and should never exceed 500μA.
VB30100C-M3/4W Features
a forward voltage of 500μA
a forward voltage of 500μA
VB30100C-M3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VB30100C-M3/4W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23