VB30120S-M3/4W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VB30120S-M3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 30A 120V TO-263AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
Average Rectified Current :
30A
ECCN Code :
EAR99
Reverse Current-Max :
500μA
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Max Reverse Voltage (DC) :
120V
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
120V
Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Terminal Position :
Single
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Non-rep Pk Forward Current-Max :
300A
Packaging :
Tube
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature (Max) :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Case Connection :
CATHODE
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 30A
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Application :
EFFICIENCY
Number of Phases :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 120V
Datasheets
VB30120S-M3/4W
Vishay VB30120S-M3/4W
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 30A -40°C~150°C 500μA @ 120V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VB30120S-M3/4W Overview
VB30120S-M3/4W Features
an average rectified current of 30A volts
A maximum reverse current of 500μA
VB30120S-M3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VB30120S-M3/4W applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB