VB30100S-E3/8W
Mfr.Part #
VB30100S-E3/8W
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO263AB
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Non-Repetitive Surge Current :
250A
Width :
4.826mm
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Surge Current :
250A
Supplier Device Package :
TO-263AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
910mV @ 30A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Max Operating Temperature :
150°C
Forward Current :
30A
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Height :
4.83mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peak Reverse Current :
1A
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Base Part Number :
VB30100S
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Average Rectified Current :
30A
Manufacturer Package Identifier :
VB30100S-E3/8W
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Max Reverse Leakage Current :
350μA
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
TMBS®
Min Operating Temperature :
-40°C
Forward Voltage :
910mV
Diode Type :
Schottky
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
250A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Length :
10.4394mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
VB30100S-E3/8W
Vishay VB30100S-E3/8W
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 910mV @ 30A -40°C~150°C 1mA @ 100V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VB30100S-E3/8W Overview
A reverse leakage current of 350μA volts can be generated by this device.A rectified current of 30A volts is averaged for this device.A value of 30A is the maximum forward current that can be allowed.250A is the maximum value of surge current.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 1A.
VB30100S-E3/8W Features
a maximal reverse leakage current of 350μA volts
an average rectified current of 30A volts
the peak reverse is 1A
VB30100S-E3/8W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VB30100S-E3/8W applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB