VA1210K401R017
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VA1210K401R017
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 27V 400A 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Varistor Voltage (Typ) :
27V
Current - Surge :
400A
Published :
Number of Circuits :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Energy :
1.8J
Factory Lead Time :
10 Weeks
Varistor Voltage (Min) :
24.3V
Series :
Automotive, AEC-Q200, VA
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Varistor Voltage (Max) :
29.7V
Maximum DC Volts :
20V
Maximum AC Volts :
17V