VA1206K201R020
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VA1206K201R020
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 33V 200A 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Varistor Voltage (Typ) :
33V
Energy :
1.6J
Varistor Voltage (Max) :
36.3V
Maximum AC Volts :
20V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Number of Circuits :
1
Current - Surge :
200A
Varistor Voltage (Min) :
29.7V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Series :
Automotive, AEC-Q200, VA
Maximum DC Volts :
26V