V33ZT2PX2855
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V33ZT2PX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 10mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 33V 500A DISC 10MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Varistor Voltage (Min) :
29.7V
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Energy :
3.0J
Capacitance @ Frequency :
3495pF @ 1MHz
Factory Lead Time :
14 Weeks
Maximum AC Volts :
20V
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Varistor Voltage (Typ) :
33V
Series :
ZT
Max Voltage Rating (DC) :
26V
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Circuits :
1
Package / Case :
Disc 10mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
VARISTOR
Varistor Voltage (Max) :
36.3V
Varistor Voltage :
33V