V30DM153CHM3/I
Mfr.Part #
V30DM153CHM3/I
Description
DUAL 150V, 30A TMBS (TRENCH MOS
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Product Status :
Active
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Repetitive Peak Reverse Voltage :
150V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 150 V
Rectifier Type :
Schottky Rectifier
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
960 mV @ 15 A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
15A
Diode Type :
Schottky
Qualification :
AEC-Q101
Package Type :
TO-263AC
Package :
Digi-Reel?
Supplier Device Package :
TO-263AC (SMPD)
Pin Count :
3
Package / Case :
Number of Elements per Chip :
1
Datasheets
V30DM153CHM3/I
Vishay V30DM153CHM3/I
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C ~ 175°C TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant Surface Mount
V30DM153CHM3/I Overview
V30DM153CHM3/I Features
V30DM153CHM3/I Applications
There are a lot of Vishay General Semiconductor - Diodes Division
V30DM153CHM3/I applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23