V30D170CHM3/I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V30D170CHM3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant
Datasheet
Download
Description
30A,170V,SMPD, TRENCH SKY RECT.
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Pin Count :
3
Brand :
Vishay General Semiconductor
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Series :
Automotive, AEC-Q101
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Package :
Digi-Reel?
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880 mV @ 15 mA
Repetitive Peak Reverse Voltage :
170V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
170 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
15A
Number of Elements per Chip :
2
Vf - Forward Voltage :
800 mV
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 μA @ 170 V
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Technology :
Si
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Rectifier Type :
Schottky Rectifier
Product :
Schottky Rectifiers
Mounting Style :
SMD/SMT
Package Type :
TO-263AC
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Supplier Device Package :
TO-263AC (SMPD)
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Type :
Surface Mount
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Qualification :
AEC-Q101
Packaging :
MouseReel
Configuration :
Dual
Datasheets
V30D170CHM3/I
Vishay V30D170CHM3/I
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C ~ 175°C TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant Surface Mount
V30D170CHM3/I Overview
V30D170CHM3/I Features
V30D170CHM3/I Applications
There are a lot of Vishay General Semiconductor - Diodes Division
V30D170CHM3/I applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23