V30DM150CHM3/I
Mfr.Part #
V30DM150CHM3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 150V TO263AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Type :
Schottky
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Published :
Series :
Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 15A
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200μA @ 150V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package :
TO-263AC (SMPD)
Datasheets
V30DM150CHM3/I
Vishay V30DM150CHM3/I
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~175°C TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant Surface Mount
V30DM150CHM3/I Overview
V30DM150CHM3/I Features
V30DM150CHM3/I Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V30DM150CHM3/I applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23