V30100PW-M3/4W
Mfr.Part #
V30100PW-M3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO3PW
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
120A
Average Rectified Current :
15A
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
910mV @ 15A
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
450μA @ 100V
Packaging :
Tube
Package / Case :
TO-3P-3 Full Pack
Factory Lead Time :
19 Weeks
Diode Type :
Schottky
Peak Reverse Current :
450μA
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Element Configuration :
Common Cathode
Series :
TMBS®
Supplier Device Package :
TO-3PW
Mount :
Through Hole
Forward Current :
30A
Mounting Type :
Through Hole
Forward Voltage :
910mV
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
120A
Datasheets
V30100PW-M3/4W
Vishay V30100PW-M3/4W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 15A 100V-DC TO-3P-3 Full Pack Through Hole
V30100PW-M3/4W Overview
Devices that have a forward voltage of 910mV will operate.Devices that have a forward voltage of 30A will operate.The reverse voltage peak of this device is 450μA.
V30100PW-M3/4W Features
910mV forward voltage
a peak voltage of 450μA
a reverse voltage peak of 450μA
V30100PW-M3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V30100PW-M3/4W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23