V30100P-E3/45
Mfr.Part #
V30100P-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Reverse Leakage Current :
300μA
Published :
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Average Rectified Current :
15A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
150°C
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
TO-247AD (TO-3P)
Max Surge Current :
120A
Packaging :
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300μA @ 100V
Series :
TMBS®
Mount :
Through Hole
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Diode Type :
Schottky
Element Configuration :
Common Cathode
Datasheets
V30100P-E3/45
Vishay V30100P-E3/45
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 15A 100V-DC TO-3P-3, SC-65-3 Through Hole
V30100P-E3/45 Overview
Array should be a rule to monArrayor the surge current and not allow Array to exceed 120A.The maximum reverse leakage current from this semiconductor is 300μA, which corresponds to the reverse leakage current from that device when reverse biased.
V30100P-E3/45 Features
V30100P-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V30100P-E3/45 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23