V250LC10P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V250LC10P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 10mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 390V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Mount :
Radial, Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts :
250V
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Energy :
40J
Varistor Voltage :
390V
Capacitance :
220pF
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Clamping Voltage :
650V
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Varistor Voltage (Max) :
429V
Packaging :
Bulk
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Disc 10mm
HTS Code :
Max Surge Current :
2.5kA
Voltage - Rated DC :
330V
Series :
LC
Voltage - Rated AC :
250V
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage (Min) :
351V
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance @ Frequency :
220pF @ 1MHz
Max Voltage Rating (DC) :
330V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
VARISTOR
Number of Terminations :
2
Diameter :
10mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
V250LC10P
Introducing Littelfuse V250LC10P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 10mm, Number of Terminations:2, V250LC10P pinout, V250LC10P datasheet PDF, V250LC10P amp .Beyond Littelfuse V250LC10P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.