V250LA20APX2855
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V250LA20APX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 14mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 390V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Varistor Voltage (Max) :
429V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Maximum AC Volts :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage :
390V
Varistor Voltage (Typ) :
390V
Max Voltage Rating (DC) :
330V
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Max Surge Current :
4.5kA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Capacitance @ Frequency :
500pF @ 1MHz
Number of Circuits :
1
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Disc 14mm
Lead Pitch :
8.5mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
LA
Resistor Type :
VARISTOR
Varistor Voltage (Min) :
351V
Clamping Voltage :
650V
ECCN Code :
EAR99
Clamping Current :
50A
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead/Base Style :
Radial
Capacitance :
500pF
Max Voltage Rating (AC) :
250V
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Depth :
5.6mm
Energy :
72J
Datasheets
V250LA20APX2855
Introducing Littelfuse V250LA20APX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 14mm, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, V250LA20APX2855 pinout, V250LA20APX2855 datasheet PDF, V250LA20APX2855 amp .Beyond Littelfuse V250LA20APX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.