V24C5E125BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V24C5E125BN
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 125W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Applications :
ITE (Commercial)
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Outputs :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Feature :
OVP, UVLO
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-30 Code :
R-XDFM-P7
Efficiency :
84.1%
Power (Watts) :
125W
Number of Terminations :
7
Voltage - Isolation :
3kV
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Pbfree Code :
No
Type :
Isolated Module
Output Voltage :
5V
Terminal Form :
PIN/PEG
Terminal Finish :
Gold (Au)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage-Nom :
24V
Package / Case :
Quarter Brick
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Input (Max) :
36V
Mounting Type :
Through Hole
Max Output Current :
25A
Packaging :
Bulk
Voltage - Output 1 :
5V
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Height :
12.7mm
Series :
MICRO (125W)