V24C12C150BN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V24C12C150BN2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Max Output Current :
12.5A
Mount :
Through Hole
Efficiency :
88.4%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
R-XDFM-P7
Terminal Finish :
Gold (Au)
Height :
12.7mm
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Output 1 :
12V
ECCN Code :
EAR99
Feature :
OVP, UVLO
Packaging :
Bulk
Voltage - Isolation :
3kV
Terminal Form :
PIN/PEG
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
Type :
Isolated Module
Power (Watts) :
150W
Max Power Dissipation :
150W
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Voltage-Nom :
24V
Trim/Adjustable Output :
yes
Series :
MICRO (150W)
Package / Case :
Quarter Brick
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
7
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Output Voltage :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
V24C12C150BN2
Vicor V24C12C150BN2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD