V24C48T100BS3
Mfr.Part #
V24C48T100BS3
Package / Case
Quarter Brick
Description
DC DC CONVERTER 48V 100W
PIN/PEG
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
7
Series :
MICRO (100W)
Package / Case :
Quarter Brick
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Voltage - Isolation :
3kV
Terminal Finish :
Gold (Au)
Max Output Current :
2.08A
Input Voltage-Nom :
24V
Voltage - Input (Max) :
36V
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Voltage - Output 1 :
48V
Voltage - Input (Min) :
18V
JESD-609 Code :
e4
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Height :
12.7mm
JESD-30 Code :
R-XDFM-P7
Max Power Dissipation :
100W
Efficiency :
87.7%
Length :
57.9mm
Width :
36.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
100W
Output Voltage :
48V
Feature :
OVP, UVLO
Datasheets
V24C48T100BS3
Vicor V24C48T100BS3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD